środa, 8 lipca 2020

LEGENDARNE WALKI CZ.14: JACK DEMPSEY – LUIS ANGEL FIRPO
LEGENDARNE WALKI CZ.14: JACK DEMPSEY – LUIS ANGEL FIRPO

14 września 1923 roku w pojedynku wagi ciężkiej spotkali się Jack Dempsey i Luis Angel Firpo. Walka odbyła się na baseballowym stadionie Polo Ground w Nowym Jorku.
Pojedynek cieszył się ogromnym zainteresowaniem w USA, a bilety rozeszły się w pół godziny. Z trybun starcie obejrzało prawie 90 tysięcy kibiców.

Już pierwsza runda była niesłychanie emocjonująca! Walka nie zaczęła się dobrze dla Dempseya, który nadział się na kontrę argentyńczyka i wylądował na deskach. Bardzo szybko jednak się podniósł i ruszył do ataku na rywala, który po chwili sam leżał na macie. W samej pierwszej rundzie Firpo był na deskach aż 7 razy! Firpo ciągle się nie poddawał, a pod koniec rundy rzucił na liny Dempseya strasznym prawym, po którym wypadł za ring wprost na podekscytowanych reporterów.

Pierwsze starcie zakończyło się, a komentatorzy określali je wówczas mianem najlepszego w amerykańskiej historii boksu.

Od początku drugiej rundy Dempsey przeszedł do ataku. Po chwili Firpo wylądował na deskach. Wstał, ale zaraz potem potężny prawy sierpowy Dempseya zakończył pojedynek na dobre.

Walka ta jest uznawana jako jedna z najbardziej dramatycznych, a zarazem ekscytujących w historii. Warto jednak wpomnieć, że sędzia nie do końca przestrzegał zasady neutralnego narożnika – Dempsey kilkukrotnie stał nad rywalem i po liczeniu od razu zasypywał go gradem ciosów.
Przepisy w tamtym okresie były nie do końca sprecyzowane. Później zasady zmieniono, ustalając że sędzia może rozpocząć liczenie dopiero wtedy, gdy przeciwnik uda się do neutralnego narożnika.
Obowiązują one do dziś.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz