środa, 8 lipca 2020

LEGENDARNE WALKI CZ. 12 MARVIN HAGLER – SUGAR RAY LEONARD

Walka pomiędzy Marvinem Haglerem i Sugarem Rayem Leonardem odbyła się w Caesars Palace w Las Vegas 6 kwietnia 1987 roku.
Broniący pasa WBC wagi średniej Hagler podejmował wracającego po 3-letniej przerwie Leonarda.
Pojedynek zapowiadał się emocjonująco.

W pierwszej rundzie Hagler szedł do przodu, a Leonard starał się punktować lewym prostym i unikać wejścia do półdystansu. Kolejne trzy starcia to większa celność Sugara Raya, który "tańczył" wokół rywala, próbując nie dopuścić do zwarcia.
Piąta runda już dużo lepsza w wykonaniu Haglera. W szóstej odsłonie Leonard jednak znów powrócił do stylu z pierwszych rund, a Hagler miał problem żeby wykorzystać swój atut, czyli siłę fizyczną. Musiał biegać za przeciwnikiem, co zabierało mu kondycję i nie pozwalało dobrze ustawić się do wyprowadzenia ataku. Przez pierwszą połowę walki Sugar Ray Leonard walczył dokładnie tak jak powinien, by wygrać z Haglerem – był lotny na nogach, zadawał szybkie ciosy i nie wchodził w wymiany.

Druga część pojedynku rozpoczęła się dla Haglera dużo lepiej. W siódmej rundzie częściej przebywał w półdystansie i zadawał więcej ciosów. Leonardowi coraz trudniej było utrzymać w bezpiecznej odległości skracającego dystans Haglera. Kolejne starcie miało podobny przebieg, Hagler napierał, ale Leonard zdawał się momentami odzyskiwać rytm z początku walki.

Kapitalna runda numer dziewięć! Przez połowę starcia Hagler dominował, miał Leonarda przy linach. Nic nie zapowiadało zmiany sytuacji, a jednak Leonard nagle przeszedł do ofensywy i zaskoczył rywala świetnymi kombinacjami. Po chwili walka znów przeniosła się pod liny, lecz od teraz mieliśmy prawdziwą wojnę cios za cios. Choć to Leonard stał tyłem do lin, nie pozostawał dłużny rywalowi. Kolejne dwie odsłony toczyły się głównie pod dyktando Leonarda, który zachował więcej sił i lepiej pracował na nogach. "Marvelous" wciąż jednak był groźny, wypatrywał szansy na zadanie mocnych ciosów, lecz nie było to łatwe przy tak dobrze poruszającym się przeciwniku.
Ostatnia runda to popis Leonarda – fenomenalna kombinacja kilkunastu ciosów wyprowadzona stojąc przy linach wywarła ogromne wrażenie na kibicach i z pewnością na sędziach punktowych.

Sędziowie orzekli wygraną Sugara Raya Leonarda niejednogłośną decyzją. Punktowali następująco: 115-113 Leonard, 113-115 Hagler i 118-110 Leonard.
Werdykt ten do dziś jest tematem dyskusji w świecie boksu, jedni uważają go za słuszny, inni za oszustwo.
Osobiście wypunktowałem zwycięstwo Sugara Raya Leonarda 115-113, ale walka była bardzo równa – mogła pójść w każdą stronę, więc o jakimkolwiek przekręcie wg mnie nie może być mowy.